Board Of Directors

LIM POH SEONG

Independent Non-Executive Director

Lim Poh Seong, Malaysian aged 56, was appointed as an Independent Non-Executive Director of the Company on 1 September 2018 and became the Independent Co-Chairman on 1 March 2019 until 31 August 2021.  He is a member of Audit Committee, Remuneration Committee and Nominating Committee. He was appointed as the Chairman of Risk Committee on 31 March 2022.

 

He is a Fellow of The Association of Chartered Certified Accountants (FCCA). He has over 25 years of experience in the fields of auditing, accounting, corporate finance and overall administration of business operations. He began his career as an auditor with a major accounting firm in Kuala Lumpur in 1989. Subsequently, he joined the commercial sector where he held various positions in the finance and operations divisions of several Malaysian public listed companies. He was appointed as an Executive Director of Pantai Holdings Berhad, a public listed company involved in healthcare and was put in charge of the group’s overall operations and finance from April 2001 to September 2005. He left the group in February 2007 as the Group Chief Operating Officer. He was an Executive Director of Paos Holdings Berhad from April 2007 to April 2008 and Asia Poly Holdings Berhad from October 2007 to April 2008, respectively. Currently he is also the Independent Non-Executive Director and Audit Committee Chairman for Paos Holdings Berhad and Samaiden Group Berhad, both public listed companies. Mr Lim does not have any family relationship with any director and/or substantial shareholder of the Company or any conflict of interest with the Company.  He has not been convicted of any offence within the past 15 years.